19 Mayıs 2019

Son dakika: ABD seçimlerinde sonuçlar peş peşe geliyor! Trump infilak etti

ABD’nin tarihi ara seçimlerinde Demokratlar Cumhuriyetçilerin elindeki kritik bölgelerde arka arkaya zafer kazandı, Başkan Trump’ın favori kanalı Fox News Demokratların Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde edeceğini duyurdu.

Cumhuriyetçiler ise, Senato’da ipi göğüsleyip farkı açıyor. Demokratların elindeki Indiana Cumhuriyetçilere geçti, Teksas’taki nefes kesen yarışı da yine Cumhuriyetçiler kazandı.

ABD Başkanı Donald Trump, Temsilciler Meclisi’ni kaybetmelerine rağmen Cumhuriyetçi Parti seçmenine teşekkür etti ve büyük bir başarı kazandıklarını savundu.

Rashida Tlaib ve Ilhan Omar, Temsilciler Meclisi’ne giren ilk Müslüman kadınlar oldu.

ABD ara seçimlerinde tüm gelişmeleri anbean aktarıyoruz.

08.05 : Illinois’te ilk kez bir siyah kadın aday, seçimi kazandı. 14’üncü bölgede yarışan Lauren Underwood, Cumhuriyetçi Randy Hultgren’i yenerek tarihe geçti.

07.55 : Amerikan basınının son geçtiği sonuçlara göre, Demokrat Parti 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde 229 sandalye kazanıyor. Cumhuriyetçiler ise 206 sandalyede kalıyor.

Senato’da zaferini ilan eden Cumhuriyetçiler, Demokratlarla farkı daha da arttırdı.

07.20 : ABD Başkanı Donald Trump, Temsilciler Meclisi’ni kaybetmelerine rağmen Cumhuriyetçi Parti seçmenine teşekkür etti ve büyük bir başarı kazandıklarını savundu: “Bu akşam muazzam bir başarı elde edildi. Herkese teşekkürler!”

07.00 : California, Hawaii ve Washington eyaletlerindeki oy verme işleminin sona ermesiyle tüm sandıklar kapanmış oldu.

06.55 : Teksas’taki Senato seçimlerinde Cumhuriyetçi Ted Cruz ve Demokrat Beto O’Rourke’nin yarışı soluk soluğa izlendi. Cruz, son anda seçilmeyi başardı.

06.30 : Saat 06.30 itibariyle Cumhuriyetçilerin Senato’da zafer ilan etmelerine yalnızca iki sandalye kaldı. Halihazırdaki sonuç Cumhuriyetçiler 49, Demokratlar 38.

Temsilciler Meclisi’nde ise Cumhuriyetçiler 123, Demokratlar 107 sandalyeye ulaştı. Seçimi kazanmak için 218 gerekiyor.

06.25 : Fox News’un ardından NBC kanalı da Temsilciler Meclisi’nde kontrolün Demokrat Parti’ye geçeceğini bildiriyor.

06.05 : Yerel saatle 22.00’de Iowa, Montana, Nevada, Utah, Oregon’un bazı bölgeleri ile Idaho’da sandıklar kapandı. California, Hawaii ve Washington eyaletlerinde ise sandıklar yerel saatle 23.00’te kapanacak.

06. 00 : Rashida Tlaib’den sonra Somali asıllı Ilhan Omar da Temsilciler Meclisi’ne seçildi ve seçimi kazanan ikinci Müslüman kadın oldu. Minnesota’da yarışı önde bitiren Omar, aynı zamanda Temsilciler Meclisi’ndeki ilk başörtülü kadın.


05.45 : Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, seçim sonuçlarını çok rahat bir şekilde takip ettiklerini belirterek sonuçların Başkan Trump’ın politikalarında değişiklik yaratmayacağını söyledi.

TRUMP’IN FAVORİ KANALI YENİLGİYİ DUYURDU

05.40 : Başkan Donald Trump’a yakınlığıyla bilinen Fox haber kanalı, Demokratlar’ın Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elde elde edip zafere ulaşacağını duyurdu. Resmi sonuçların gelmesiyle Demokratlar sekiz yılın ardından Temsilciler Meclisi’nde üstünlük kurmuş olacak.

TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDE İLK MÜSLÜMAN KADIN

05.35 : Rashida Tlaib, Demokrat Parti listesinden Temsilciler Meclisi’ne giren ilk Müslüman kadın oldu. Filistin asıllı Tlaib, Michigan eyaletinden aday olmuştu.

05.30 : Saat 05.30 itibariyle Temsilciler Meclisi’nde kıyasıya bir yarış göze çarpıyor. Şu anki sonuç 70 sandalye Cumhuriyetçiler’de, 69 sandalye Demokratlar’da.

Senota’da ise durum 45’e 34 Cumhuriyetçilerin üstünlüğünde. Demokratların Indiana’yı kaybetmesiyle Senato’da çoğunluk sağlama ihtimali de neredeyse sona erdi.

Başkan Donald Trump, partisinin adayı Mike Braun’un kampanyasına bizzat katılarak destek vermişti.

05.25 : Georgia Atlanta’da Demokrat’ların vali adayı Stacey Abrams’ı destekleyen Joshua Butler ve Mario Powell, atlarının üstünde sonucu bekliyor.

OY KUYRUKLARI SÜRÜYOR

05.20 : Arizona’da halen seçmenler oy kuyruğunda.

05.15 : Florida’da Demokrat aday Donna Shalala ipi göğüsledi, Cumhuriyetçiler bir darbe daha yedi. Halihazırda Demokratlar Cumhuriyetçilerin elindeki 21 bölgede yarışı önde götürüyor.

Bir diğer kritik nokta Kentucky’yi ise Cumhuriyetçiler kaptırmadı, Andy Barr Temsilciler Meclisi’ndeki koltuğunu korudu.

05.10 : Demokratlar, ara seçimlerde ilk zafere ulaştı. Virginia eyaletindeki adaylardan Jennifer Wexton, Cumhuriyetçilerin elindeki Temsilciler Meclisi koltuğunu aldı. İngiliz basını, Wexton’ın zaferini ‘Demokratlar ilk kanı döktü’ başlığıyla veriyor.

Söz konusu bölgede iki yıl önceki seçimlerde Başkan Donald Trump rakibi Hillary Clinton’a fark atmıştı.

05.05 : İlk sandıklar doğu kıyısındaki eyaletlerde Türkiye saatiyle 02.00’de kapandı. Saat 04.00 itibariyle ise 16 eyalette daha oy sayımına geçildi.

05.00 : ABD’nin tarihi ara seçiminde 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin üyelerinin tamamı, 100 üyeli Senato’nun da 35 üyesi değişiyor. Amerikalılar ayrıca 50 eyaletin 36’sında vali seçecek. Dünyanın gözünü diktiği seçim sonuçlarını canlı blogla aktarıyoruz.

İlginizi Çekebilir

Kuzey Akım 2 hattında 200 kilometrelik boru döşendi

admin@gmail.com

İsrail, hasta filistinlilere tıbbi malzeme ihtiyaçlarının sadece yüzde 15’ne izin veriyor

admin@gmail.com

Türkiye’nin Üçüncü Çeyrek Büyüme Rakamları TÜİK Tarafından Açıklandı

admin@gmail.com

Almanya ile ilgili skandal iddia! Silah satışına devam ediyorlar

admin@gmail.com

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı iptal mı edildi?

admin@gmail.com

2019 Memur Gelir Vergi oranları belli oldu! Memurlar 2019’da yüzde 30 gelir kaybı yaşayacaklar!

admin@gmail.com

İki ülkede de ‘adil yagılama’ şüpheli

admin@gmail.com

Abdullah Gül Yeni Parti Mi Kuruyor?

admin@gmail.com

Asgari Ücret Bugün Belirleniyor

admin@gmail.com

Yorum Yaz

HDHABER.NET