18 Mayıs 2019

Avrupa Raportörü Piri’den Flaş Türkiye Çağrısı!

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri hazırladığı raporunda Türkiye ile müzakerelerin askıya alınması çağrısında bulundu. Kati Piri raporunda müzakere gerekçesinde ise son anayasa değişikliği, başkanlık rejimi konularını gösterdi.

TÜRKİYE İLE MÜZAKERELER SONLANDIRILSIN

Avrupa Parlamentosu geçen sene kabul ettiği Türkiye raporunda, anayasal değişikliklerin mevcut haliyle yürürlüğe girmesi durumunda müzakerelerin askıya alınması yönünde çağrıda bulunacağı uyarısı yapmıştı. Bu konuda ilk adım ise geldi Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri Türkiye taslak raporu açıklandı. Raporda, Türkiye ve AB arasındaki müzakerelerin resmen askıya alınması için çağrıda bulunuldu.

Bu çağrıya gerekçe olarak son yapılan anayasa değişikliği, başkanlık rejimi ve demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü alanlarındaki gerilemelerin olduğu gösterildi. Rapor, Aralık ve Ocak aylarında Avrupa Parlamentosu dış işleri komisyonunda onaylandıktan sonra Şubat ayında genel kurulda oylamaya sunulacak. Avrupa Parlamentosu ilk defa Türkiye ile katılım müzakerelerinin resmen askıya alınması çağrısında bulunuyor. Aynı zamanda ilk defa bir AB organı bir aday ülkeyle müzakerelerin askıya alınmasını istiyor.

İlginizi Çekebilir

Yerli Otomobilde İlk Prototip Ne Zaman Üretilecek?

admin@gmail.com

TÜİK Tarafından Belirlenen Asgari Ücret Belli Oldu

admin@gmail.com

ABD Başkanı Donald Trump Rest Çekti! Sınırda Gerilim Arttı!

admin@gmail.com

Bakan Albayrak’tan flaş enflasyon açıklaması!

admin@gmail.com

Erdoğan-Trump görüşmesinin saati belli oldu

admin@gmail.com

Binali Yıldırım’dan ADAYLIK AÇIKLAMASI

admin@gmail.com

‘Suriye Hava Savunması Saldırılara Karşılık Veriyor!

admin@gmail.com

Kuzey Akım 2 hattında 200 kilometrelik boru döşendi

admin@gmail.com

ABD’nin İran yaptırımlarının ikinci adımı yarın başlıyor

admin@gmail.com

Yorum Yaz

HDHABER.NET