19 Mayıs 2019

Bedelli Askerlik Yapacaklar Seçimde Oy Kullanabilecek Mi?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan bedelli askerliğin celp dönemlerinden biri 15 Mart-30 Mart 2019 tarihine tekabül ediyor. Bu kapsamda belirtilen tarihte birliğine teslim olacak askerler, 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde oy kullanabilecek mi? İşte detaylar.

Bedelli askerlik başvurusunda bulunanların silah altına alınacağı celp ve sevk tarihleri bugün e-Devlet üzerinden açıklandı. Celp dönemlerinden biri 15 Mart-30 Mart 2019 tarihlerine denk geliyor. Bu dönemde birliğine teslim olacak askerler 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde oy kullanma haklarını bir günle kaçırmış olacak.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bedelli askerlik başvurusunda bulunan tüm adayların celp ve sevk tarihlerinin e-Devlet üzerinden açıklandığı duyuruldu. Bu açıklamanın ardından adaylar nereye gideceklerini öğrenmek üzere e-devlet sisteminde yoğunluk oluştururken kimi celp dönemlerinin önemli tarihlere denk geldiği ortaya çıktı.

YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANAMAYACAK

Türkiye’de, 31 Mart 2019 tarihinde yerel seçimleri yapılacak. Celp ve sevk dönemleri 15-30 Mart 2019 tarihlerde yapılacak askerler bu takvime göre seçimlerde oy kullanamayacak.

Sadece bir günle oy kullanma haklarını kaybeden askerlerin sayısı net değil. Ancak, TSKtarafından daha önce yapılan açıklamalarda, her celp döneminde en az 15 bin asker alacağını bilgisi paylaşılmıştı.

633 BİN 844 KİŞİ BEDELLİ ASKERLİKTEN FAYDALANACAK

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede, bedelli askerlikle ilgili son müracaat tarihi olan 3 Kasım 2018 itibariyle 633 bin 844 kişi başvurusunu tamamladığı duyurulmuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Gençlerimizin bedelli askerlik kapsamında yapacakları eğitim çalışmaları 24 Kasım 2018 ile 7 Şubat 2020 arasında toplam 37 celp halinde icra edilecektir. Bu gençlerimizin eğitim faaliyetleri 48 ilimizde kara, deniz ve hava ile Jandarma Genel Komutanlığına ait toplam 92 birliğimizde gerçekleşecektir. Bunlarla ilgili çalışmalarımız son aşamasına geldi. Önümüzdeki hafta bu gençlerimizin ne zaman, hangi ilde, hangi birlikte temel eğitim görevini yapacakları kamuoyuyla paylaşılacaktır” demişti.

İlginizi Çekebilir

Otomotivde beklenen ÖTV indirimi geldi

admin@gmail.com

2019 Resmi Tatiller ve Bayram Tatilleri Tarihi!

admin@gmail.com

İstanbul’da çok sayıda suikast silahı ele geçirildi

admin@gmail.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 10 Kasım Mesajı: Cumhuriyetimizi İlelebet Yaşatmalıyız

admin@gmail.com

ABD’nin İran yaptırımlarının ikinci adımı yarın başlıyor

admin@gmail.com

Hakkari Şemdinli’deki Patlamada Şehit ve Yaralı Sayısı – Son Dakika

admin@gmail.com

Sınırın Suriye tarafından Türkiye’ye ateş açan terörist etkisiz hale getirildi

admin@gmail.com

Yer: Konya Cayır cayır yandı

admin@gmail.com

SON DAKİKA: AB, Almanya, İngiltere ve Fransa’dan ortak İran açıklaması

admin@gmail.com

Yorum Yaz

HDHABER.NET