16 Mayıs 2019

CHP’den 24 Kasım’da Öğretmenlere Bir Maaş İkramiye Teklifi

CHP Kırıkkale Milletvekili Vecdi Gündoğdu tarafından 24 Kasım’da öğretmenlere bir maaş ikramiye verilmesine ilişkin bir kanun teklifi hazırlandı. Ayrıca teklif Vecdi Gündoğdu tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu.

CHP Kırıkkale Milletvekili Vecdi Gündoğdu tarafından hazırlanan 24 Kasım’da öğretmenlere bir maaş verilmesine ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisine sunuldu.

CHP Kırıkkale Milletvekili Vecdi Gündoğdu tarafından hazırlanan ve öğretmenler tarafından büyük ilgi gören kanun teklifinn detaylarını okuyucularımızla paylaşıyoruz.

EK MADDE EKLENDİ

Söz konusu kanun teklifine göre bir ek madde eklenerek “Kanunda yer alan eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil olup ve fiili olarak öğretmenlik mesleğini yapanlara, her yılın 24 Kasım tarihinde, o yılın kasım ayı maaşı oranında Öğretmenler Günü İkramiyesi ödenir” denildi. Kanun teklifinin gerekçesi ise şöyle oldu:

KANUN TEKLİFİNİN GEREKÇESİ

Eğitim sistemi içerisindeki temel sorunlarını çözen ülkeler; kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanında da kalkınmış ve ilerlemiştir. Çağdaş eğitim modellerini yaşama geçiremeyen toplumlar ise bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde her zaman geride kalmaya mahkûmdurlar.

Kalkınmanın ve çağdaşlaşmanın temel şartının eğitim ve öğretim olduğu asla unutulmamalıdır.

Eğitim ve öğretimin temel taşı ise gelecek nesilleri emanet ettiğimiz eğitim emekçilerimiz, öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimiz; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşam hazırlayan kimsedir.

Çağdaş medeniyet düzeyine ulaşmanın, refah düzeyi yüksek, mutlu ve özgür bireylerin yaşadığı bir toplum yaratmanın yolu, öğretmenlik mesleğini her bakımdan donanımlı ve çekici hale getirmek,  kaliteli öğretmen yetiştirilmesi için her türlü ortam ve imkânı sağlamaktır.

Dünyanın her tarafında öğretmenler toplumun en fedakâr ve saygıdeğer meslek mensuplarıdır.

Son 13 yılda eğitim emekçileri daha fakirleşmiş, ekonomik ve sosyal statüleri geriye gitmiş ve daha zor şartlarda mesleğini büyük bir fedakârlıkla yapmaya devam etmek zorunda bırakılmışlardır.

Bu doğrultuda,

2010 yılında yapılan 18. Milli Eğitim Şura kararlarının 27.maddesinde öğretmenlere 24 Kasım’da bir maaş ikramiye verilmesi kararı alınmıştır.

Eğitim emekçilerimizin çalışma şartlarının modernleştirilmesi, ekonomik sıkıntılarını iyileştirici adımlar atılması ve öğretmenliği saygın bir meslek haline getirilmesi artık zorunlu hale geldiği bir kez daha Milli Eğitim Şura kararlarıyla da tespit edilmiştir.

Milli Eğitim Şura kararlarından 8 yıl geçmesine rağmen eğitim emekçileri, öğretmenlerimize bir maaş ikramiye verilmesi konusunda ne yazık ki hiç bir olumlu adım atılmamıştır.

Teklifin amacı,

Eğitim ve öğretimin temel taşı olan öğretmenlerimizin ekonomik olarak rahatlamalarını sağlamak, mesleğin saygınlığına katkı koyacak yaşam standartlarını yükseltmek ve 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün eğitim emekçileri için anlam kazanmasıdır.

 

İlginizi Çekebilir

2019 Ocak Ayı Evde Bakım Parası! 2019 Evde Bakım Maaşı şartları Nelerdir?

admin@gmail.com

İstanbul’da çok sayıda suikast silahı ele geçirildi

admin@gmail.com

8 Bin TL Maaş İle Fazla Bilinmeyen Bir Meslek! Adliyelere Konkordato Komiseri (Başvuru Şartları)

admin@gmail.com

İşsizlik Sigortası Payı Yüzde 1’e Düşürüldü

admin@gmail.com

MEB açıkladı! ‘Başlıyor! Bu yıl tamamı ücretsiz olacak…’

admin@gmail.com

Bakan Albayrak’tan flaş enflasyon açıklaması!

admin@gmail.com

Teknoloji Devinden Büyük İndirim: 7 TL’ye Telefon Satacak (İşte Black Friday İndirimleri)

admin@gmail.com

Cumhur İttifakı Anlaşma Sistemi Belli Oldu !

admin@gmail.com

Mezun Olunca İş Garantili Okullar Geliyor

admin@gmail.com

Yorum Yaz

HDHABER.NET