20 Mayıs 2019

Toplu Sözleşmeye Göre Sendikalı İşçilerin 2019 Yılı Zam Oranları!- 2019 yılı zam oranları

TÜİK tarafından Ekim ayı enflasyonu yüzde 25,24 ve ayrıca YEP kapsamında ise yıl sonu için yüzde 20, 8 oranında olacağı ifade ediliyor.

Bunun yanı sıra asgari ücret zamları için görüşmeler Aralık ayında başlayacak ancak 2019 yılı başlamadan bazı sendikalar tarafından 2019 yılı zam oranları belli oldu.

Buna göre sendikalı işçilerin alacakları zamlar belli oldu.

Hürriyet’in haberlerine göre; detayları aktarıyoruz…

THY TEKNİK, ÖZÇELİK İŞ SENDİKASI

Yaklaşık 8 bin çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesi, 3 yıllık dönemi kapsayacak ve çalışanların ücretlerine enflasyon oranında artış gerçekleştirilecek.

Artışa ek olarak düşük ücretli iş gruplarına 100 ila 150 TL’lik seyyanen artış sağlanırken, diğer taraftan sendika üyesi tüm çalışanlara bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL net ek ödeme yapılacak.

KOCAELİ BELDE AŞ, HİZMET-İŞ SENDİKASI:

1200 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde sağlanan anlaşmayla personele sosyal haklar dahil yüzde 31 zam yapıldı. 2 yıl süreli toplu sözleşmeye göre 1. yıl ücretlerde ortalama yüzde 15.30, sosyal haklarda da yüzde 15.30 zam yapıldı.

2 yıl içinde ücretlere, 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacak. Toplu iş sözleşmesi ile 3 çocukla sınırlı her çocuk için her ay 40 TL’lik çocuk yardımı, her ay 60 TL yakacak yardımı, ilkokul öğrencilerine 135 TL, ortaokul öğrencilerine 145 TL, lise öğrencilerine 160 TL, yüksekokul öğrencilerine de 200 TL olmak üzere öğrenim yardımı, Ramazan ve Kurban bayramlarında 120’şer TL bayram yardımları, 366 TL izin yardımı, her yıl 30 günlük ikramiye verilecek.

ELEKTROMEKANİK METAL İŞVERENLERİ SENDİKASI (EMİS) İLE BİRLEŞİK METAL İŞ SENDİKASI

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ile Birleşik Metal İş Sendikası: İki yıllık imzalanan sözleşmelerde sendika üyesi metal işçisi ilk 6 ay için yüzde 24 zam aldı.

EMİS İşletmelerine bağlı 15 fabrikada Birleşik Metal İş üyesi yaklaşık 3 bin işçi çalışıyor. Yapılan anlaşma ile, ücretlerde ilk 6 aylık dönem için yüzde 24 ücret artışı yapıldı.
Bu oran ortalamada net 900 lira zam anlamına geliyor. İkinci ve dördüncü altışar aylarda enflasyon oranında ücret artışı yapılırken, ücret zamları üçüncü altı aylık dönemde enflasyon artı 2 puan şeklinde uygulanacak. Sosyal haklarda sözleşmenin birinci yılında yüzde 35 artış yapıldı.

BEKAERT İZMİT, BİRLEŞİK METAL İŞ

Bu işyerinde, ücret ve benzer nitelikli parasal ödemelerin toplamı olarak net 1000 TL gelir elde edildi. İşçiler bu toplu sözleşme ile bir önceki aya göre aylık net 1000 TL daha fazla gelire sahip olacak.

Bu gelir ilk 6 aylık dönem için. Ayrıca, sosyal haklarda da yüzde 30 oranında artış sağlandı.

İBB, HİZMET-İŞ VE ÖZ GIDA-İŞ

İETT ve 7 İBB iştirakinde çalışan 12 bin 850 işçiyi kapsayan toplu sözleşmeyle yüzde 14 zam yapıldı. Ek ödeneklerle artış yüzde 16’yı buluyor.

Daha düşük gelirli birimlerde artışlar yüzde 20’ye çıkıyor.

DELPHİ, BİRLEŞİK METAL İŞ

1000 kişi çalışıyor. Yapılan toplu sözleşme ile ilk 6 aylık dönem için ortalamada net 830 TL ücret artışı sağlandı.

6 aylık dönem için alınan bu tutar yüzde 25.5 oranında zamma denk geliyor.

Mahle Motor, Birleşik Metal İş: 600 kişi çalışıyor. Ortalamada net 900 TL ücret artışı sağlandı. Bu tutar bir yıllık dönem için yüzde 30 oranında zam demek.

İlginizi Çekebilir

Resmen açıklandı! Efsane dizi ‘Breaking Bad’ geri dönüyor…

admin@gmail.com

Benzin indiriminin ardından bu kez dizel fiyatlarına indirim geliyor

admin@gmail.com

Sakarya’da Korkunç Olay! 100 Yaşındaki Annesini Öldüren Alzaymır Hastası Kadın Gözaltında

admin@gmail.com

Türkiye ve ABD’den flaş karar!

admin@gmail.com

Bilal Erdoğan İçin Korkunç Bir Plan Yapıldı !

admin@gmail.com

Sony, PlayStation 4’ün bu zamana kadar en çok satan beş oyununu

admin@gmail.com

Eskişehir’de Şüpheli Olay! Porsuk Çayı’na Düştüğü İddia Edilen Kişi İçin Arama Çalışması Yapılıyor

admin@gmail.com

Meteoroloji’den İstanbul Yalova ve Kocaeli İlleri İçin Çok Kuvvetli Yağış Uyarısı !

admin@gmail.com

Yorum Yaz

HDHABER.NET