25 Mart 2019

Ankara Yüksek Hızlı Tren Kazasında Kahreden Detay!

Ankara’da yaşanan Yüksek Hızlı Tren kazasının sebebi belli oldu. Söz konusu tren kazasında sinyalizasyon yerine dolaylı iletişimle trafik kontrolü yapılmadığı belirtildi. Yaşanan kazada 9 kişi hayatını kaybetmişti. Yaşanan kazaya yönelik ayrıntılar netlik kazanırken bu konu hakkında açıklamalar bekleniyor. Peki Ankara Yüksek Hızlı Tren Kazası nasıl gerçekleşti? İşte detaylar.

Milleyet’ten MİTHAT YURDAKUL’un özel haberi;

Elektronik sinyalizasyon yöntemi, tren hattında araç olduğu zaman o hatta makas değiştirilmesini engelliyor.

Sistem, raya bir tren girdiğinde, o tren rayı terk edene kadar bölgeyi kilitliyor. Böylece trenlerin karşılaşarak çarpışması engelleniyor.

Kazanın yaşandığı hatta ise güvenlik manuel olarak sağlanıyor. Bu nedenle hattaki iletişim eksikliği, zamanında makas değiştirilememesine yol açtı ve facia meydana geldi.  

MAKAS DEĞİŞTİRİLEMEDİ

İlk tespitlere göre kazanın meydana gelmesinde yüksek hızlı trenle kafa kafaya çarpışan kılavuz trenin, koornidasyonsuzluk nedeniyle hattan zamanında çekilmemesi rol oynadı.

Rutin yol kontrolüne çıkan ve Konya treninin çıkış yaptığı YHT istasyonuna doğru dönen tek lokomotiflik kılavuz tren, YHT trenine yaklaştığı sırada gerekli makas değişikliği zamanında yapılamadı ve iki tren karşı karşıya geldi. Burada makas değişikliğinin yaklaşık iki dakika geç yapıldığı sanılıyor. 

İki trenin koordinasyonsuz hareket etmesine ise sinyalizasyon yerine dolaylı iletişimin kullanılması neden oldu. 

TELSİZ YA DA TELEFON

Manuel sistemde trenler konumlarıyla ilgili telsiz ya da telefonla kumanda merkezine bilgi veriyor, kumanda merkezi de trenlerin konumuna göre makas değiştirme talimatı veriyor.

Trenlerin birbirleriyle doğrudan temas kurmaması, haberleşmenin kumanda merkezi üzerinden yapılması, kumanda merkezinin dakikliğini kritik hale getiriyor.

Yetkililer de iki trenin konumuna müdahele ederek zamanında makas değiştirmeyen kumanda merkezindeki iletişim sorununu mercek altına aldı.

Soruşturma kapsamında kontrolör, tren teşkil memuru (makasçı) ve tren hareket memurunun gözaltına alınması da makas değiştirmede sorun olduğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

MHP’nin 50 Belediye Başkan Adayı Belli Oldu!

admin@gmail.com

Yer: Konya Cayır cayır yandı

admin@gmail.com

Eskişehir’de Şüpheli Olay! Porsuk Çayı’na Düştüğü İddia Edilen Kişi İçin Arama Çalışması Yapılıyor

admin@gmail.com

Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan Bedelli Askerlik Açıklaması

admin@gmail.com

Yeni iphone’ların fiyatı belli oldu

admin@gmail.com

ABD’nin İran yaptırımlarının ikinci adımı yarın başlıyor

admin@gmail.com

2019 Memur Gelir Vergi oranları belli oldu! Memurlar 2019’da yüzde 30 gelir kaybı yaşayacaklar!

admin@gmail.com

Denizli’de Eğitim Uçağı Düştü ! Eğitim Uçağı Kazasında Ölü ve Yaralı Var Mı?

admin@gmail.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Çok Önemli Açıklama ! 439 Bin Kişiye İş Fırsatı

admin@gmail.com

Yorum Yaz

HDHABER.NET