16 Ocak 2019

Doğuda Görev Yapan Öğretmenlere Yüksek Maaş ve Kıdem Geliyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu’da görev yapacak öğretmenler için yeni bir çalışma üzerinde duruyor. Bu çalışma kapsamında dezavantajlı bölgelerde görev yapan öğretmenlere yüksek maaş ve kıdem verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘2023 Eğitim Vizyonu’nda yer alan Doğu ve Güneydoğu’da görev yapan öğretmenlerin çalışmasına yönelik kurulacak teşvik mekanizmasında sona gelindi. Milli Eğitim ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü teşvik çalışmasında öğretmenlere müjdeli haberler verilecek. Teşvik tamamlandığında projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

BÖLGELERİNE GÖRE DEĞİŞECEK

Yenişafak’tan Ahmet Fatih Erturan’ın aktardıklarına göre Bakanlığın hazırladığı teşvik mekanizmasına göre ‘dezavantajlı bölgeler’ olarak belirlenen Doğu ve Güneydoğu’daki bazı illerde öğretmenlere çeşitli teşvikler sağlanacak. Buna göre bölgeler, şartlarına göre ayrılacak ve her bölgeye ayrı bir teşvik verilecek. Dezavantajına göre bölgeler altı dereceye ayrılacak. Her bir bölgenin ücreti de zorluk derecesine göre belirlenecek.

5 KATINA KADAR EK ÜCRET

Düzenlemeyle birlikte bir öğretmen şartlar açısından ‘en az olumsuz bölge’ olarak belirlenen birinci bölgede Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın belirlediği oranda ücret alacakken şartları en ağır olan bölgedeki öğretmen 5 katına kadar fazla ek ücret alabilecek.

KIDEM DE YÜKSELECEK

Teşvik çalışmasında öğretmenlere ek ücretten sonra özlük haklarında da iyileştirme planlanıyor. Bu çerçevede kendi isteğiyle dezavantajlı bölgelerde görev isteyen öğretmenlerin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirleyeceği süre zarfında çalışması halinde kıdemleri de arttırılacak. Öğretmen dezavantajlı bölgelerde 6 yıl görev yapması durumunda avantajlı bölgelerde çalışan öğretmenden daha kıdemli olacak.

TAYİN KOLAYLIĞI SAĞLANACAK

Milli Eğitim Bakanlığı bir önemli düzenlemeyi de tayinlerde yapacak. Buna göre Doğu ve Güneydoğu’da, bakanlığın belirleyeceği sürede görev yapan öğretmenler avantajlı bölgelere tayinini istediği takdirde kolaylık sağlanacak. Teşvik paketinin yürürlüğe girmesi ile bakanlık, öğretmenlerin taleplerine göre sözleşmeli öğretmenlik modelini bitirmeyi planlıyor.


İlginizi Çekebilir

2019 Yılında Öğretmenlerin Maaşları ve Ek Ders Tutarları Ne Kadar Olacak?

admin@gmail.com

Kamu Personellerinin Becerilerine Göre Ödül Verilecek!

admin@gmail.com

2018 KPSS Lise Sınav Sonuçları Açıklanıyor !

admin@gmail.com

FC Barcelona, ​​Sevilla’nın puan kaybetmesiyle en iyi pozisyona yükseldi

admin@gmail.com

2019 Yılının Üniversite Sınav Tarihleri! 2019 AYT Ve TYT

admin@gmail.com

En Az 8 Bin TL Maaşla Kamuda Pilot Olma Şansı!

admin@gmail.com

Huawei Mate 20 Pro’nun Yeni Modelleri Sızdırıldı!

admin@gmail.com

Bunu Yapan Tazminatsız Kovulacak

admin@gmail.com

Kadroya Maşları Asgari Ücret Olacak ve Yüzde 4 Zam Yapılacak ! 4D İşçi Maaşları Ne Kadar?

admin@gmail.com

Yorum Yaz

HDHABER.NET