19 Mayıs 2019

Soğuk Havanın Faydası Varmıdır ?

Türkiye’de soğuk bir hava hakim oldu, bu nedenle insanların evden dışarı çıkası pek gelmiyor. Prof. Dr. Bülent Şekerel ise soğuk havada kalmanın sağlığa iyi geldiğini söylüyor. Peki soğuk havanın nasıl etkileri neler? Soğuk hava yararlı mı? İşte tüm soruların yanıtı.

Türkiye Alerji ve İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel yaptığı açıklamada, hava sıcaklığındaki düşüşlerin üst solumun yolu hastalıklarını artırdığını ancak birçok bakterinin de üremesini olumsuz yönde etkileyerek, salgınların önüne geçilmesini kolaylaştırdığını anlattı.

CİLDE İYİ GELİYOR

Yaklaşık 30 dakika soğuk havada kalmanın sağlığa iyi geldiğini ifade eden Prof. Dr. Şekerel, “Soğuk hava cilde iyi gelir. Deri gözeneklerini sıkılaştırarak derideki şişkinliği, ödemi azaltır. Aşırıya kaçmadan soğuk havaya çıkılması durumunda vücudumuzda ‘mutluluk hormonu’ diye bilinen serotoninin üretimi artar ve kendimizi daha iyi hissederiz.” dedi.

YAĞ YAKIYOR

Hava soğukluğunun metabolizmanın çalışma hızını artırdığını ve vücuttaki yağların yakılmasını kolaylaştırdığını kaydeden Şekerel, soğuğun ayrıca eklem ve baş ağrılarına iyi geldiğine bu nedenle ağrıyan bölgelere buz uygulaması yapılmasının iyi sonuç verdiğine işaret etti.

ALERJİSİ OLANLAR DİKKAT

Prof. Dr. Şekerel, soğuk havanın alerjisi olan kişiler için huzursuzluk kaynağı da olabileceğini dile getirerek, “Bu huzursuzluğun sebebi genellikle halk arasında ‘soğuk alerjisi’ olarak bilinen soğuk ürtikeri veya soğuk kurdeşenidir. Hastalık, cildin soğuğa maruz kalan bölgelerinde şişlik, kabarıklık, kızarıklık, uyuşma, karıncalanma, kaşıntı şeklinde belirtilerle kendini gösterir. Belirtiler daha çok el, ayak ve yüz bölgelerinde görülür.” dedi.

Soğuk alerjisi olan kişilerde deri sıcaklığının azalması ile vücuttaki bağışıklık sisteminin de tepkiler verdiğine dikkati çeken Şekerel, şu uyarılarda bulundu:

“Alerjisi olan kişilerde deride şişlik, kızarıklık, kaşıntı, karıncalanma, uyuşma, ağrı, yanma gibi belirtiler ortaya çıkar. Soğuk alerjisi olan hastalar bu gibi şikayetleri sadece soğuk havalarda değil soğuğa maruz kaldıkları her an yaşarlar. Örneğin, dondurma yediklerinde dilde, dudaklarda, boğazda şişme oluşarak nefes alıp verme durumu sıkıntılı hale gelebilir. Hatta nefes yolu şişerek kapanabilir. Soğuk alerjisini önlemenin en iyi yolu soğuk havadan kaçınmaktır. Koruyucu kıyafetlerle vücudu korumak faydalıdır. Soğuk alerjisi çoğunlukla yıllarca sürebilir.”

İlginizi Çekebilir

Çaya karanfil atmanın faydaları

admin@gmail.com

Migren ağrılarına kesin çözüm

admin@gmail.com

Uyuklama isteğine karşı 8 etkili yöntem

admin@gmail.com

Kekik yağının faydaları

admin@gmail.com

Bronşit Nedir? Bronşit Nasıl Geçer?

admin@gmail.com

Domuz Gribi Arttı Mı? İddialar Kafa Karıştırdı

admin@gmail.com

Parmak çıtlatmanın zararları nelerdir?

admin@gmail.com

Göz seğirmesi neden olur?

admin@gmail.com

Sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilecek tavsiyeler

admin@gmail.com

Yorum Yaz

HDHABER.NET