16 Mayıs 2019

TESK Talepte Bulundu! Sigorta Primi Düşürülsün

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den yeni bir açıklama geldi. Palandöken açıklamasında ise “2019 için sigorta priminin 182 lira artışla 882 liraya yükseldiğini belirterek, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükünün 2019’da hafifletilmesi” talebinde bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2019 için sigorta priminin 182 lira artışla 882 liraya yükseldiğini belirterek, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükünün 2019’da hafifletilmesi önerisinde bulundu.

Palandöken, asgari ücrete bağlı olarak her yıl artan sigorta primlerinin esnaf ve sanatkarın belini büktüğünü belirtti.

“Esnaf ve sanatkarımız bu meblağları ödemekte büyük güçlük çekiyor”

Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkarın 2016’da 568 lira olan sigorta priminin 2017’de 613’e liraya yükseltildiğine işaret eden Palandöken, 2018’de ise en düşük sigorta priminin 700 lira olarak belirlendiğini anımsattı.

Palandöken, 2019 için sigorta priminin 182 lira artışla 882 liraya yükseldiğine dikkati çekerek, “Esnaf ve sanatkarımız bu meblağları ödemekte büyük güçlük çekiyor. Hem kendi sigorta primi hem de yanındaki işçinin sigorta primi derken esnafımız belini doğrultamıyor. Acilen bu konuda esnafımıza bir kolaylık sağlanmalı, işçi ve işveren üzerindeki sigorta yükü 2019’da hafifletilmelidir.” ifadelerini kullandı.

“Sigorta primlerini düşürerek işçi maliyetlerini azaltıp daha fazla yabancı sermaye yatırımı çekebiliriz”

Bu yıl yaşanan ekonomik dalgalanmadan en çok etkilenen kesimin esnaf ve sanatkarlar olduğunu altını çizen Palandöken, şunları kaydetti:

“Çünkü esnaf ve sanatkarımız ekonominin adeta yapı taşıdır. Esnafımızın 2019’da yeniden ayağa kalkıp atak yapması için prim yükünden kurtulması gerekmektedir. Sigorta primlerinde esnafa sağlanacak kolaylık doğrudan ekonomiye ve istihdama etki eder. Sigorta primleri düşerse esnaf hem yanındaki elemanı çalıştırmaya devam eder, hem de ihtiyacı varsa eleman almaktan kaçınmaz. Yeni eleman alınması ise istihdama destek getirir ve işsizlik azalır. Sigorta primlerini düşürerek işçi maliyetlerini azaltıp daha fazla yabancı sermaye yatırımı çekebiliriz.”

İlginizi Çekebilir

Cep Telefonu Alımlarında Taksit Sayısı Artıyor ! Cep Telefonu Alımı Taksit Sayısı

admin@gmail.com

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Yemen’deki çocuklar insani yardıma muhtaç olduğunu duyurdu

admin@gmail.com

Amerika (ABD) Neden Yanıyor?

admin@gmail.com

SON DAKİKA: AB, Almanya, İngiltere ve Fransa’dan ortak İran açıklaması

admin@gmail.com

8 Bin TL Maaş İle Fazla Bilinmeyen Bir Meslek! Adliyelere Konkordato Komiseri (Başvuru Şartları)

admin@gmail.com

Bakan Akar’dan Sınır Ötesi Operasyon Hakkında Açıklama

admin@gmail.com

AB ile müzakere sürecini ancak Türkiye bitirebilir, AB değil’

admin@gmail.com

Borcu Olanlara Yeni Fırsat Geliyor !

admin@gmail.com

Erdoğan-Trump görüşmesinin saati belli oldu

admin@gmail.com

Yorum Yaz

HDHABER.NET