16 Mayıs 2019

Kadroya Maşları Asgari Ücret Olacak ve Yüzde 4 Zam Yapılacak ! 4D İşçi Maaşları Ne Kadar?

Çalışanların maaşları 1800 TL’den 2 bin 20 TL olacak. Bunun yanı sıra Toplu İş Sözleşmesinden dolayı bu çalışanlara ekstra yüzde 4 zam yapılacak ve böylece alacakları maaş 2 bin 100 TL’ye çıkacak. Bu çalışanlar tarafından 4D işçi maaşlarının ne kadar olduğu da araştırılıyor.

Nisan ayında taşerondan kadroya geçirilen 900 bin işçinin maaş problemi çözüme kavuştu. Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) kapsamında 2020’ye kadar yüzde 4 zamma imza atan işçilerin, asgari ücretin altında kalan maaşlarının akıbeti merak ediliyordu. Söz konusu çıkmaz için sendikaların atmış olduğu adımlar olumlu sonuçlandı. Çalışanların maaşları, asgari ücretin altında kalmayacak.

Türkiye Gazetesinden Sefa Bilgitekin’in aktardıklarına göre kadroya geçen çalışanların durumunda gelinen son durumu değerlendiren Hak-İş Genel Başkan Vekili Hüseyin Öz “Asgari ücretin altında işçi çalıştırmanın yasak olması sebebiyle, çalışanların bin 800 TL olan maaşları, ocak ayından itibaren 2 bin 20 TL’ye yükseltilecek. Buna ilave olarak TİS’ten kazanmış oldukları yüzde 4 zam da verilecek. Böylece çalışanların maaşları 2 bin 100 TL civarında olacak.

Ayrıca çalışanların, mevcut sosyal yardımları, Yüksek Hakem Kurulu sözleşmesi gereği, aylık çıplak ücretlerinin üzerine ilave edilerek ödenmeye devam edecek” dedi. Kurumlarda yeni belirlenen asgari ücretin üzerinde maaş alanların durumuna da açıklık getiren Öz, bu kişilerin sözleşmelerinde yazan oranlarda zam alacaklarını söyledi.

TEDİYEDEN DE 3.164 TL

Taşeronluktan kadroya geçenlere bir sevindirici haber de ilave tediyelerinden geldi. Brüt asgari ücrete bağlı olan ilave tediyeler, asgari ücretin artmasıyla birlikte artmış oldu. Çalışanlara bu sene içerisinde 3 bin 164 TL’lik ilave tediye ödemesi yapılacak. Tediyeler, 4 ayda bir 791 TL olarak ödenecek. Böylece işçilerin aylık maaşlarına otomatikman 264 TL eklenmiş olacak.

İlginizi Çekebilir

Fransa’da devam eden protestolarda bugün 4 kişi öldü

admin@gmail.com

Dünya Ekonomi uzmanından Dolar ve Euro üzerinden piyasa analizi

admin@gmail.com

Flaş Haber ! Kamu Personeli Alımlarında Sınav Şartı Kaldırıldı

admin@gmail.com

CHP’den 24 Kasım’da Öğretmenlere Bir Maaş İkramiye Teklifi

admin@gmail.com

AÖF Sınavları Ne Zaman Yapılacak?

admin@gmail.com

20 Ekim Ehliyet sınav sonuçları ne zaman açıklanır? Ehliyet sınav sonuçları

admin@gmail.com

2019 Yılı İçin Asgari Ücret Zam Formülü 2 Bin TL+Enflasyon Farkı Şeklinde Olur Mu?

admin@gmail.com

Dolar Tekrar Yükelişe Geçti ! Dolar Neden Yükseliyor?

admin@gmail.com

Samsung Galaxy S10 Özellikleri Nasıl Olacak? Sızdırıldı

admin@gmail.com

Yorum Yaz

HDHABER.NET