17 Mayıs 2019

Ekonomi Savaşları Devam Ediyor ! Benzin ve Motorine Zam Gelecek

ABD ile Çin arasındaki ekonomik savaş petrol fiyatlarında artışa yol açtı. Bundan dolayı dikkatler Pekin’de başlayacak ticaret müzakerelerine çevrilirken Brent tipi petrolün varil fiyatı bir haftada 50 dolardan 58 dolara yükseldi. Bu gelişmeler benzin ve motorindeki zammın habercisi oldu.

Petrol fiyatı haftaya 58 doların hemen altından başlarken gözler Pekin’de başlayacak ticaret müzakerelerine çevrildi. Uzmanlar, dünyanın en büyük iki ekonomisinin uzlaşıya varmasının petrol talebine olumlu yansıyacağını kaydetti. Yaklaşık 1 haftada 50 dolardan 58 dolara çıkan Brent tipi petrolün varil fiyatı bu yükselişle depoları da etkiledi. Bu hafta benzin ve motorine zam yapılacak.

Petrol fiyatları, ABD merkez bankası Fed’in yatırımcıların endişelerini yatıştırma çabaları ve ABD’de üretimin yavaşlamakta olduğuna ilişkin işaretlerle, 17 ayı aşkın sürenin en uzun rallisini sürdürdü. Vadeli petrol kontratları New York’ta yüzde 1.9 kadar yükseldi ve Temmuz 2017’den bu yana en uzun günlük yükseliş serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Ham petrol, Fed Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankasının ABD ekonomisi zayıflarsa faiz artırımlarına ara verebileceğini söylemesi ve sinyalleri izlediği konusunda piyasanın güvenini tekrar kazanmasının ardından diğer risk varlıkları ile birlikte yükseldi. Öte yandan, Baker Hughes’ın Cuma günü açıkladığı verilere göre, ABD’de aktif petrol sondaj kuyusu sayısı son üç haftada ilk kez azaldı. Ham petrol fiyatları bu ay, 2015’ten bu yana ilk kez yıllık bazda düştükten sonra hafifçe toparlandı. Goldman Sachs Group Inc., arz bolluğunun tekrar ortaya çıkması ve güçlü ABD kaya petrolü üretimini işaret ederek, 2019 için petrol fiyat tahminini düşürürken, geçen yılki yüzde 42’lik düşüşün abartılı olduğunu kaydetti.

ABD ve Çin’in küresel ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebilecek ticaret savaşını sonlandırmak için müzakereleri başlatması ve OPEC ve ortaklarının üretim kısıntılarına gitmesi ile birlikte volatilite devam ediyor. Petrol fiyatı haftaya 58 doların hemen altından başlarken gözler Pekin’de başlayacak ticaret müzakerelerine çevrildi. Uzmanlar, dünyanın en büyük iki ekonomisinin uzlaşıya varmasının petrol talebine olumlu yansıyacağını kaydetti. Brent petrol ise 1 haftada 50 dolardan 58 dolara kadar çıktı. Mart vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 1.1 ya da 64 sent artarak varil başına 57.70 dolara ulaştı. Kontrat geçen hafta yüzde 9.3 ile Aralık 2016’dan bu yana en büyük haftalık kazancını gerçekleştirdi. Küresel gösterge Brent petrolü, Mart vadeli WTI’a kıyasla 8.80 dolar primli işlem gördü.

TAHMİNLER AŞAĞI YÖNLÜ REVİZE EDİLDİ

Goldman Sachs’ten yapılan açıklamada, ABD’nin Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün ortalama varil fiyatı beklentisinin de 64,50 dolardan 55,50 dolara indirildiği bildirildi. Açıklamada, 2015’ten bu yana dünya genelinde devam eden güçlü makro ekonomik zorluklara dikkat çekilirken, küresel petrol talebindeki artışın 2019’da geçen yıla göre daha zayıf olmasının beklendiğine yer verildi. ABD’nin kaya petrolü üretimindeki artışın geçen yıl güçlü olduğunun vurgulandığı açıklamada, küresel petrol stoklarının da yüksek seviyede devam ettiğinin altı çizildi. Açıklamada, bu yıl Brezilya ve Kanada’dan gelecek ek petrol üretiminin dünya genelinde arz fazlasındaki artışa katkıda bulunacağına da değinilerek, Brent petrolün 2019 için ortalama varil fiyatı tahminin 70 dolardan 62,5 dolara indirildiği ifade edildi. Morgan Stanley ise geçen ay, 2019 için Brent petrolün fiyatını 78,50 dolardan 68,50′ dolara düşürdüğünü açıklamıştı.

AKARYAKITA ZAM

Türkiye’de, akaryakıt tarifelerini belirleyen Brent petrol fiyatları, ABD’nin İran’a yönelik petrol yaptırımının da etkisiyle ekim ayının başında 85 doları aştı. İstisnaların açıklanmasının ardından düşmeye başladı. Aralık ayının son çeyreğinde 50 dolara kadar geriledi. Bu dönemde dolar kuru ve uluslararası piyasalarda motorin ve benzin fiyatları da düştü. Bu olumlu gelişmeler gerek benzine gerekse de motorine peş peşe indirim olarak yansıdı. Benzin, 7 TL’den 6 TL’nin altına düştü. Depoları doldurmanın maliyeti azaldı. Brent petrol, dolar kuru ve uluslararası piyasalarda motorin ve benzinin ton fiyatları yükseldi. Bu durum benzin ve motorinde zammı tetikledi. Benzinde, 15 kuruş, motorinde en geç perşembe günü 10-15 kuruşluk zam ihtiyacı ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilir

3600 Ek Gösterge Tüm Memurlara Yansıtılsın Talebi!

admin@gmail.com

2019 Memur Gelir Vergi oranları belli oldu! Memurlar 2019’da yüzde 30 gelir kaybı yaşayacaklar!

admin@gmail.com

ABD’nin terörist başlarına ödül koymasına Cumhurbaşkanlığı’ndan ilk yorum

admin@gmail.com

Yerel Seçimlerde AK Parti ve MHP İttifakının 30 Büyükşehir’deki Oy Oranları Belli Oldu

admin@gmail.com

Dolar Tekrar Yükelişe Geçti ! Dolar Neden Yükseliyor?

admin@gmail.com

FETÖ’nün TSK yapılanmasına yönelik yapılan operasyonlarda 100 kişi gözaltına alındı

admin@gmail.com

İstifa Eden de Bir Gün Çalışan da Kıdem Tazminatı Alabilecek !

admin@gmail.com

Ve belli oldu! Dünya şokta, cesedini asitte eritip…

admin@gmail.com

YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır? Seçmen listeleri askıya çıktı

admin@gmail.com

Yorum Yaz

HDHABER.NET