18 Şubat 2019

10 Yıllık Değişim Hareketi 10 Year Challenge Hakkında Flaş İddia!

Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden geçtiğimiz hafta içerisinde başlayan ve popüler hale gelen 10 yıllık değişim hareketi (10 Year Challenge) tartışma konusu olurken konu hakkında bir açıklama daha geldi.

CBS News’in haberine göre, yapay zeka konusuyla ilgilenen uzmanlar, kişilerin sosyal medyada 10 yıl öncesi ve sonrası fotoğraflarını karşılaştırmalı paylaştığı hareketin, “yüz tanıma algoritmaları geliştirme amacı taşıyor olabileceği”ni savundu.

New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesinde görevli Prof. Dr. Amy Webb, hareketin, yapay zekanın öğrenmesi için harika bir fırsat olduğunu, Facebook’un sistemlerinin, kullanıcıların görüntülerinde küçük değişimleri daha iyi tanıyacak şekilde geliştirilmesine imkan sağladığını kaydetti.

Teknoloji haberleri sitesi Wired’ın yazarlarından Kate O’Neill de hareketin “zararsız bir eğlence olmadığını” öne süren bir makale kaleme aldı.

O’Neill, 10 yıl öncesi ve sonrasını yan yana gösteren fotoğrafların, insanların yıllar içindeki değişimini yakalamaya çalışan bir teknoloji için çok kullanışlı olduğunu vurguladı.

Tartışma üzerine Facebook da hareketle ilgisi olmadığını bildiren bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, “kullanıcıların başlattığı hareketin kendiliğinden yayıldığı ve şirketin bundan çıkar sağlamadığı” ifadesi yer aldı.

Facebook’un yanı sıra Instagram ve Twitter’da geçen hafta başlayan harekete milyonlarca kişi, 10 yıl önce ve sonra çekilmiş fotoğraflarını yan yana paylaşarak katılım gösterdi.

Facebook, kullanıcılarını ve birlikte fotoğraf çektirdikleri kişileri tanımak için yıllardır yüz tanıma programı kullanıyor.

İlginizi Çekebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan 10 Kasım Mesajı: Cumhuriyetimizi İlelebet Yaşatmalıyız

admin@gmail.com

Kamu Personellerinin Becerilerine Göre Ödül Verilecek!

admin@gmail.com

Credit Suisse: Dolar/TL 2018`de 5,10`a gerileyebilir

admin@gmail.com

23. Dönem POMEM Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? PMYO

admin@gmail.com

Haksız fiyat artışlarına karşı “mobil şikayet sistemi” devrede

admin@gmail.com

Bu fotoğraflar ilk kez ortaya çıktı… 10 Kasımın bilinmeyenleri

admin@gmail.com

Apple’dan yeni zam

admin@gmail.com

Dell İki Ekranlı Dizüstü Bilgisayarı Satışa Sunacak!

admin@gmail.com

31 Aralık Tatil Mi? Yılbaşı Tatili Kaç Gün?

admin@gmail.com

Yorum Yaz

HDHABER.NET